x
Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Kahve Sıkıştırma Takozları (Tamper Standları)

Çok sık içilen bir içecek olan kahvelerin daha lezzetli sunumunu sağlayan barista tamper ve espresso tamper ekipmanları, günümüzde tüm baristaların mutlaka edinmesi gereken araç gereçlerden biridir. Baristalar için elzem olan bu araç gereçler ve destek malzemeleri, kaliteli ve lezzetli bir içimin olmazsa olmazıdır.

Barista Malzemeleri Nelerdir?

Kahve sunumu ve satışı yapılan yerlerde, profesyonel kahve ekipmanları ile en lezzetli ve kaliteli şekilde kahve hazırlayan ve bu kahveleri sunan kişilere barista denmektedir. Baristalar ise bu işi yaparken elzem olan bazı araç gereçlere ihtiyaç duyarlar. Peki, barista malzemeleri nelerdir?

Filtre kahve kâğıtları, espresso shot bardakları, süt termometresi gibi kahve değirmeni, kahve ölçme kaşığı, kahve kaşığı ve daha birçok ekipman, baristalar ve kahvesi ile ün yapmış mekânların ihtiyaç duyduğu olmazsa olmaz araçlardandır. İşte bu ekipmanlar içerisinde belki de en önemlisi tamperlerdir. Çünkü lezzetli bir kahve için iyi bir tamperleme işlemi gerekmektedir. Bunun yanı sıra tamper standı, tamper matı gibi tamamlayıcı parçalar da oldukça mühimdir. Tüm barista malzemeleri için ise cafemutfak.com/barista-ekipmanlari kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Tamper Nedir?

En sık tüketilen içeceklerden olan kahve, belli bir lezzet seviyesinin altında olduğunda müşteri memnuniyetinde ister istemez olumsuzluklara neden olmaktadır. Aksi halde aradığınız lezzeti yakalama şansınız ortadan kalktığı gibi müşteri memnuniyetini de göz ardı etmiş olursunuz. Bu sebeple mutlaka lezzetli kahve sunumları ve içimleri için mutlaka iyi bir tampere ihtiyaç vardır.

Lezzetli kahve içimi için gerekli olan tamper ne anlama gelmektedir? Espresso tamper ya da kahve tamper olarak tercih edebileceğiniz tamperler, öğütülmüş olan kahvelerini eşit bir basınç ile ve düzgün yüzeyli olarak sıkıştırmak üzere kullanılan kahve ekipmanlarına verilen isimdir. Baristaların olmazsa olmaz malzemeleri arasında yer alan tamperler için gerekli olan bir diğer malzeme çeşidi ise tamper matı ve tamper standıdır.  Tamper standı, tamper tutucu ve tamper matı adıyla bilinen bu ürün için Cafe Mutfak’ta Kahve ekipmanları ve tamper kategorisini inceleyebilirsiniz.

Tamper Matı Nedir?

Tamper matı, kahve kaşığınızın, çizilmesini ve ezilmesini önleyen malzemelerdir. Bu malzemeler, her tezgâh ve standa uygun malzemelerdir. Tamper matı, tamper işlemini, yani kahve sıkıştırma işlemini tezgâh üzerinde yapan baristalar için oldukça mühimdir. Tamper matı ile tezgâh zarar görmez, tezgâhta çizilme ve hasar oluşmaz.

Tamper Ne İşe Yarar?

Tamper, kahvenin eşit şekilde sıkıştırılmasını sağlayan, kahveyi daha keskin bir aromayla buluşturarak lezzetli bir içim ortaya çıkarmaya yaramaktadır.

Kahve Neden Sıkıştırılmalıdır?

Tamper işlemi, yani kahvenin sıkıştırılma işlemi, lezzetli kahve sunumu için önemlidir. Kahve neden sıkıştırılmalıdır? Olması gereken ölçüde sıkıştırılan kahve enfes bir tat sunar. Kahve yeterince sıkıştırılmazsa, su ara kısımlardan hızla akacak ve kahvenin içine işlemeden, kahveyle özdeşleşmeden, direkt olarak aşağı akacaktır. Bu sebeple kahvenin fazlasıyla sulu bir tadı olacaktır. Kahvenin istenilen lezzeti sağlaması için kahvelerin sıkıştırılması oldukça önemlidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.