x
Sıralama seçin
Toplam 36 ürün görüntüleniyor.

Endüstriyel Kahve Değirmeni Çeşitleri

Kahve makineleri ve barista ekipmanları içinde yer alan kahve değirmenleri ve öğütücüler, çekirdek kahveleri öğütmek için kullanılır. Kahve çeşitlerinden bir olan toz kahvelerde ise öğütme ihtiyacı duyulmadığından kahve değirmeni makinesi kullanılmasına gerek yoktur. Kahve değirmenleri, manuel olarak kullanılan ve belli bir miktarda kahve çekilmesini sağlayan çeşitlerinin yanında dükkân tipi kahve değirmeni olarak bilinen ve elektrikle çalışan makineleri de içermektedir. Elektrikli değirmenler aynı zamanda ev tipi küçük çaplı makineler ile sanayi tipi kahve öğütücü cihazlar olarak da iki tiptir. Sanayi tipi kahve değirmeni diğer adıyla endüstriyel kahve değirmeni kafe, lokanta, bar ve otel ile sadece kahve üzerine çalışan işletmelerden eksik olamayan cihazlardır. Profesyonel ellerde çalıştırılması gereken bu aletlere barista kahve değirmeni de denir ve bu makineler endüstriyel filtre kahve makineleri ya da endüstriyel Türk kahvesi makineleri gibi işlev görmezler. Kahve öğütücüler, kahveyi pişirmek için değil, çekirdek kahveleri çekmek için kullanılır.

Kahve Değirmeni Nedir? Ne İşe Yarar?

Kahvelerin içerikleri, işleme şekilleri, yapılışları ve elde edilme koşullarına bakıldığında birçok farklı çeşidi olduğu görülür. İlk çıkış yeri Etiyopya olan kahvenin çeşitlerinin başında ise Türk kahvesi, filtre kahveler ve süt ile yapılan Latte ile Mocha gibi kahvelerin yanında soğuk kahveler gelmektedir. Aslen kahve bitkisi beyaz çiçekli ve defneye benzer bir bitki olup taneli meyvelerinin içerisinde çekirdekli bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla tüm kahveler bu çekirdeklerin toplanması yoluyla elde edilir. Bazı kahveler hazır şekilde öğütülmüş olarak satışa sunulur. Toz kahve adı verilen bu ürünler suda çözünmeye hazırdır ve sıcak suya atıldıkları ya da kahvenin türüne göre sıcak su da pişirildikten sonra hemen tüketilebilir. Çekirdek biçimindeki kahveler ise kahvenin baskın tadını ve aromasını yoğun şekilde hissetmek isteyenler için idealdir. Bu kahveler tazeliğinin korunması sağlanarak kahve öğütücü makineler tarafından çekilmelidir. Çekirdek kahve öğütücüsü kahveyi toz haline gelene kadar inceltir. Böylece kahvenin bütün lezzeti ve aroması kahve öğütücü değirmen ile yapılan işlemden sonra ortaya çıkmış ve enfes kahveler hazırlanmış olur.

Kahve Öğütücü ile Neler Yapılır?

Kahve dövme makinesi adı da verilen kahve öğütücüler ile çekirdek halindeki tüm kahveler toz haline getirilerek pişirilmeye hazır bir forma geçişi sağlanabilir. Bu cihazlar espresso değirmeni, filtre kahve için öğütücü makineler ve Türk kahvesi değirmeni gibi farklı görevleri ve işleyişleri bulunan aletlerdir. Manuel kahve değirmenleri ise hem az miktarda çekirdek kahvenin öğütülmesinde hem de tane halindeki karabiber ve diğer baharatlar ile iri taneli tuzların parçalanıp toz şekline getirilmesinde kullanılır.

Çekirdek Kahveler Hangi Kıvamda Öğütülmelidir?

Lezzetli, tam kıvamında ve kahve aromasını bütünüyle alabileceğiniz bir kahve içmek için kahve çekirdeklerinin doğru boyutta ve homojen olarak öğütülmesi şarttır. Kahvenin içimi kullanılan çekirdeğe, suyun sıcaklığına, kahve ile suyun oranına, demleme süresine ve nihayet öğütme işlemi sonunda kahve çekirdeklerinin boyutlarının uygunluğuna göre değişir. Kahve çekirdekleri öğütülüp makineden çıktığında mutlaka aynı boyutta olmalıdır. Boyut farklılığı kahvenin dokusunu bozacağı gibi tadına da etkiler. Bir kısmı iri, bir kısmı ince öğütülmüş çekirdeklerin bir arada bulunması ekşi ve hatta acı bir kahve tadının ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca bu yanlış öğütme kahvenin bulanık gözükmesinin de sebebidir.

Kahve değirmenleri ile öğütülen kahve çekirdeklerinin kalınlıkları yapılacak kahve çeşidine ve kahveyi yapacağınız kahve değirmenine göre de farklılık göstermelidir. Örneğin soğuk kahve hazırlamak isteniyorsa kahve çekirdekleri ekstra kalın ve taneli şekilde çekilmelidir. French Presslerde yapacağınız kahve kalın soğuk kahveler kadar olmasa da kalın çekilir. Orta kalınlıkta öğütülmüş kahve çekirdekleri ise chemex, clever dripper, sifon ve filtre kahve öğütücüleri için uygundur. Hario, Aeropress, moka pot ve espresso öğütücüler için ideal olan kalınlık incedir. Türk kahvesi yapımı için ise kahve çekirdeklerinin pudra kıvamında olması gerekir.

Türk Kahvesi Nasıl Öğütülmeli?

Endüstriyel kahve öğütücü makineler ile Türk kahvesi öğütmek için önce kahve çekirdeklerin kavrulması gerekir. Çekirdek kavurma işlemi üç ayrı şekilde yapılır. Açık, orta ve yoğun kavurma isimlerini alan bu çekirdek kavurma işlemleri sonunda kahve çekirdeklerinin sert bir kıvama gelmesi sağlanır. Sertlik kahve çekirdeklerinin öğütülmesi için gereklidir. Türk kahvesi elde etmek için ise kavurma işleminin orta yapılması uygundur. Filtre kahve elde etmek için ise çekirdekler daha koyu biçimde kavrulur. Türk kahvesi üretilmek üzere yapılan kavurma işlemi kahve kavurma makineleri tarafından yapılır. Bu makine kavrulan kahve çekirdeklerinin hazneye alınıp soğutmasını da yapar. Kahve çekirdekleri kahve kavurma makinesinde kavrulup soğutulduktan sonra Türk kahvesi değirmeni adı verilen sanayi tipi kahve öğütücü cihaza yerleştirilir. Kahve öğütücünün haznesine alınan kahveler daha sonra öğütücünün içine doğru tane tane akıtılır. Böylece kahve değirmeninin iç kısmına ulaşan kahve çekirdekleri makine içinde taşların arasına yerleşir ve burada toz haline gelir. Kahve çekirdekleri ne kadar ince olursa Türk kahvesi o kadar lezzetli olur. Ayrıca çekirdeklerin taze olması da kahvenin tadını ve içimini güzelleştiren etkendir.

Kahve Öğütücü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kahve öğütücü makineler kahvenin en iyi şekilde hazırlanması için kahve çekirdeklerini küçültme ve çekme görevini görür. İyi bir kahve elde etmek için kahve çekirdeklerinin doğru şekilde kavrulması, kaliteli olması ve tazeliği önemlidir. Bu etkenlerin yanında kahve öğütücüyü doğru seçmek de belirleyicidir. Kahve değirmenleri hangi kahveyi çekmek istediğinize göre uygun şekilde tespit edilmelidir.

Kahve değirmeni alırken günlük olarak öğütülmesi gereken kahve miktarı göz önünde bulundurulmalıdır.

Kahve öğütücülerin modellerine göre farklı özellikleri vardır. Bu özelliklerden hangilerine sahip olan makine işinize yarıyorsa onu edinmenizde fayda var. Ayrıca bu cihazların bıçakları da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Kahve dövme makinesi modellerinin ana aparatları bıçaklardır ve bu bıçaklar, kahve çekirdeklerini kırmadan minik parçalara ayırmalı ya da toz haline getirmelidir. Bıçaklı kahve öğütme makineleri genellikle ev tipi modellerdir. Endüstriyel kahve öğütücü makineler ise çoğunlukla diskli olur. Diskli öğütücüler kahve çekirdeklerini homojen şekilde küçülttüğü için çok daha iyi bir sonucun ortaya çıkmasını sağlarlar.

Profesyonel kahve değirmeni çeşitleri arasında tercih yaparken en çok tercih edilen markaları bilmenizde fayda var. Bu markalar Electrolux, Santos, Şenox, Rommelsbahcher, Cunnil ve Nuova Simonelli olmaktadır. Ayrıca Fiorenzato, Konchero, La Cimbali ve Mazzer markalarının sanayi tipi kahve değirmeni makinelerinin farklı modellerine de sitemizden göz atabilirsiniz.

Sanayi Tipi Kahve Değirmeni Fiyatları

Kahve öğütücü makineler, ev tipi kahve değirmenleri ile sanayi tipi kahve değirmeni olmak üzere ikiye ayrılır. Büyük işletmeler endüstriyel kahve öğütücü çeşitlerini kullanırken sadece kahve üzerine çalışan yeni nesil işletmeler barista kahve değirmeni modellerini tercih ediyorlar. Ev tipi kahve öğütme makineleri uygun fiyatlara alınırken sanayi tipi kahve değirmeni fiyatları beklendiği üzere yüksektir. Bu makinelerin arasında kaliteye, makinenin gücüne ve işlevi ile özelliklerine göre fiyat farkları bulunur. Geniş ürün yelpazesi ile farklı fiyat aralıklarındaki endüstriyel kahve öğütücü makineleri Cafe Mutfak’ta bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.