x

Sıralama seçin
Toplam 47 ürün görüntüleniyor.

Profesyonel Et Kıyma Makinesi Modelleri

Büyük kitlelere hizmet veren restoran, otel, kafe, market, kasap ve bar gibi işletmelerin yanı sıra gıda üretimi yapan küçük ölçekli işletmelerde de endüstriyel mutfak malzemelerinin kullanılması şarttır. Bu doğrultuda en çok kullanılan, hazırlık ekipmanları ve makineleri kategorisinde yer alan ürünlerden biri sanayi tipi et kıyma makinesi modelleridir. Kasap kıyma makinesi adı ile de bilinen profesyonel kıyma makinesi çeşitleri etlerin istenilen boyuta ve yoğunluğa getirilebilmesi için ideal ürünler.

Et Kıyma Makinesi Nedir?

Endüstriyel mutfak ürünleri arasında yer alan et çekme makinesi ya da kasap kıyma makinesi çeşitlerinin temel görevi makineye yerleştirilen etleri minik parçalara bölmek ve kıvamlı bir kıyma elde etmektir. Evlerde, kasaplarda ve gıda üretimi yapan işletmeler ile geniş müşteri kitlesi bulunan işletmelerde kullanılan bu makinelerin temel olarak üç tipi bulunmaktadır. Bunlar elektrikli et kıyma makinesi, sanayi tipi kıyma makinesi ve manuel kıyma makinesidir. Manuel kıyma makineleri ile elektrikli et kıyma makinesi modelleri arasındaki ayrım bu aletlerin çalışma prensibi ve çalışmaları için gereken gücü aldıkları kaynaklar ile ilgilidir. Manuel makineler kol gücü ile çalışırken elektrikli makineleri daha az emek harcayarak daha çok eti parçalama görevini aldığı elektrik kaynağı ile yapar. Üzerinde bulunan kol nedeniyle kollu kıyma makineleri olarak da bilinen manuel makineler masaya ya da levhaya monte edilir ve çalışması için elektrik ya da pil gibi bir güce ihtiyaç duyulmaz. Elektrikli et kıyma makinesi modelleri ise daha çok evlerde ve küçük çaplı işletmelerde kullanılmakta olup çelikten üretilen keskin bıçaklar yardımıyla işlev görürler.

Sanayi tipi et kıyma makinesi ise elektrikli makinelerin alt sınıfında yer alır. Sanayi tipi yani profesyonel et kıyma makinesi büyük boyutlu olur. Bu büyük boy kıyma makinası aslında kasapların kullandığı kıyma makinesi çeşitlerinden çok farklı değildir. Ebatlarının büyük olması ve elektrik gücü ile çalışması nedeniyle bu makineler kilolarca eti çok kısa sürede kıyabilir. Kasapların yanı sıra günümüzde marketlerde de çokça kullanılan endüstriyel kıyma makinesi soğutma özelliğine göre, soğutuculu ve soğutucusuz olmak üzere iki gruba ayrılır.

Et Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • İster kasap tipi kıyma makinesi ister ev için kullanılacak küçük elektrikli et kıyma makinesi olsun bu ürünleri seçerken öncelikle ihtiyaçlarınıza tam cevap verecek biçimde bir makine tercihi yapmanızı öneririz.
 • Bu makinelerin büyüklüğü, soğutuculu ya da soğutucusuz olması tamamen isteğinize ve gereksinimlerinize bağlı biçimde belirlenir. Belirlediğiniz özellikleri bütünüyle karşılayan et çekme makinesi modellerini satın almanız ideal olacaktır.
 • Kıyma makinesi sanayi tipi ya da ev tipi fark etmeksizin dayanıklı bir gövde yapısına sahip olmalıdır. Plastik gövdeli makineler uzun süreli kullanıma uygun ürünler değildir. Bunun için daha çok çelikten üretilmiş makineleri tercih etmelisiniz.
 • Ayrıca kıyma makinesi alırken ihtiyacınıza yönelik biçimde kıyma makinesi kaç watt olmalı ve et kıyma makinesi kaç devir olmalı sorularına cevap bulmadan bu makineleri edinmemelisiniz.

Kıyma Makinesi İle Neler Yapılabilir?

Kıyma makinesi ile her tür eti çekmeniz mümkündür. Ayrıca sucuk, salam gibi gıdalar ile salça yapımından tutun her türlü haşlanmış bakliyat, sebze ve meyveler ile haşlanmış buğday ürünleri kıyma makinelerinden geçirilerek çekilip istenen boyutlara getirilebilir.

Kıyma Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Et kıyma makinelerinin manuel, elektrikli ve sanayi tipi modelleri evler ile küçük işletmelerin yanında otel, restoran, kasap, market kafe ve bar gibi büyük çaplı tüm işletmelerde kullanılabilir.

Kıyma Makinesi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Et çekme makinesi modellerini kullanırken ise temiz kalmalarına özen göstermeli ve güvenliği birinci planda tutmalısınız. Bu makineler keskin bıçaklara sahip olduğu için kullanıcıların çok dikkatli olması ve herhangi bir kazaya mahal verilmemesi önemlidir.

 • Tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra makinelerin kullanım talimatına uyulmalıdır.
 • Endüstriyel kıyma makinesi çeşitleri ile elektrikli et çekme makinesi modelleri fişte bırakılmamalı ve işlevini tamamladığında kapalı tutulmalıdır.
 • Özellikle büyük işletmelerde kullanılan kıyma makineleri düzenli şekilde temizlenmeli ve içinde et parçaları kalmadığından emin olunmalıdır.

Kasap Kıyma Makinesi Nasıl Temizlenir?

 • Profesyonel mutfak ekipmanları içinde sınıflanan kıyma makinelerini temizlerken çıkarılabilen tüm aparatları çıkarmakla işe başlayabilirsiniz.
 • Bıçak, helezon ve kapak gibi parçalar çıkarıldıktan sonra sıcak su, sünger ve deterjan yardımı ile yıkabilirsiniz.
 • Yıkadığınız bu parçaları kurutmadan makineye takmamanız önemlidir.
 • Makinenin içini temizlerken yine sünger ve sıcak kullanabilirsiniz. Fakat burada deterjanı az kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Temizlik esnasında makinenin içine su ya da deterjan kaçırmamalı, et parçalarının içeride kalmamasını sağlamalısınız.
 • Makinenizi temizledikten sonra kurutmayı da atlamayın.

En İyi Et Kıyma Makinesi Hangisi?

Kıyma makinesi tercihi yaparken en güvenilir markaların ürünlerini tercih etmeniz ve makinelerin dayanıklılığı ile gücüne odaklanmanız doğru olacaktır. Bu doğrultuda profesyonel kıyma makinesi çeşitleri arasında Empero ve İnoksan markalarını Cafe Mutfak’tan temin edebilirsiniz. Cafe Mutfak’ta İnoksan’ın soğutuculu ve soğutucusuz modelleri ile Empero’nun plus et kıyma makineleri çeşitlerini bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.