x
Sıralama seçin
Toplam 86 ürün görüntüleniyor.

Endüstriyel Buz Makinesi Çeşitleri

Endüstriyel mutfakların vazgeçilmez malzemelerinden biri sanayi tipi buz makinesi çeşitleridir. Profesyonel buz makinesi olarak da bilinen bu cihazlar; portakal sıkma makineleri, pitcher ve şişe soğutucular gibi içecek hazırlık makineleri kategorisinde yer alır.

Buz Yapma Makinesi Nedir?

Buz yapma makineleri temel olarak deposuna doldurulan suyu makine içinde belirli işlemlerden geçirerek soğutma yöntemi ile buz haline getiren cihazlardır. Bu cihazların ev tipi ve sanayi tipi buz yapma makinesi olmak üzere iki türü bulunur. Bu cihazların çeşitleri ise kar buz makinesi, küp buz makinesi ile kalıp buz makineleri, granül buz makineleri olmaktadır.

Buz Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Buz makinesi çeşitleri arasında en çok tercih edilenleri küp buz makineleri, granül buz makineleri ve kar buz makinesi modelleri olmaktadır. Küp buz makinesi özellikle içecek satışı yapan işletmelerde kullanılan bir alettir. Bu işletmeler küp biçimindeki buzları kendi bünyelerinde üretme zorunluluğu nedeniyle bu cihazlardan edinmek durumundadır. Küp buz makinelerinde tavsiye edilen markalardan biri Kastel buz makinesi modelleridir. Kastel buz makineleri, kristal niteliğinde lekesiz buz üretimi yapabilen ve dar alanlarda çalıştırılmaya uygun cihazlardır. Paslanmaz çelikten imal edilen bu cihazlar enerji tasarrufu ve düşük su tüketiminde oldukça başarılıdır. Ayrıca küp buz makineleri Brema ve Empero markaları tarafından da üretilmektedir.

Buz makineleri arasında suyu emerek kuru buza çevirme özelliği ile öne çıkanlar kar buz makinesi modelleridir. Bu cihazlarla üretilen buzlar daha çok soğutma ve sunum yapmak için kullanılan kuru buzlardır. Kar buz yapımında küp buz yapımına göre daha az suya gereksinim vardır. Kar buz makineleri de bu prensibe göre imal edilir. Kar buz makinesi çeşitlerinde aranan marka İnoksan buz makinesi modelleri olmaktadır. İnoksan kar buz makineleri haznedeki buzların uzun süre saklanmasını sağlar ve kolay temizlenir. Sessiz çalışması büyük avantaj olan bu cihazlar kayar kapı mekanizması sayesinde buz hanesine kolay erişmenize de olanak tanır. Bu kar buz makinelerinde Empore buz makinesi modelleri de yoğun talep görmektedir.

Buz Yapma Makinesi Nasıl Çalışır?

Otel, lokanta, bar ve restoran gibi endüstriyel mutfakları bulunan işletmelerde birçok işlevi gerçekleştiren mutfak ekipmanları ve makineler içinde yer alan buz yapma makinesi çeşitleri suyu buza çevirmek için kullanılır. Suyu sıvı halden katı buz formuna çevirerek buz üretimi yapan bu makinelerin göze çarpan ilk özellikleri su soğutmalı ya da hava soğutmalı şekilde görev yapıyor olmalarıdır.

Buz makinesi modellerinin farklı çeşitlerine göre çalışma prensipleri değişse de temel bu makineler püskürtme yaparak suyun buza dönüşmesini sağlar. Püskürtme işlemini gerçekleştirmek için buz makinesinin su tankı bulunması gerekir. Tanka dolan su, su pompası aracılığıyla soğutmanın yapıldığı bölüme aralıksız olarak su püskürtür ve böylece buz oluşumunu gerçekleştirilmiş olur. Buz yapma makinesi içinde yer alan soğutma bölgesinde belirli bir şekle sahip bölmeler bulunur. Su bu bölmelere püskürtüldükçe alanın dibinden başlamak suretiyle donarak alana yapışır ve her püskürtmede bir katman daha oluşturur. Katmanlar belli bir kalınlığa ulaştığında soğuk bölgedeki minik bölümler dolar ve buz bölmenin şeklini alarak kalıp haline gelir. Son olarak serpme yöntemi ile buz yapan makineler ise granül buz makineleri olarak adlandırılır. Granül buz makinelerinde ön çok Brema marka ürünler önerilmektedir. Farklı kapasitelerde günlük buz üretmek için kullanılan sanayi tipi Brema buz makinesi çeşitlerini Cafe Mutfak’tan edinebilirsiniz.

Buz Makinesi Kaç Dakikada Buz Yapar?

Buz makineleri işleyiş ve buz kapasitesine bağlı olarak ev tipi ve sanayi tipi buz makinesi biçimde iki çeşittir. Ev tipi buz yapma makinesi çeşitleri buz yapma kapasitesine göre ortalama yarım saat içerisinde buz yapabilir. Büyük işletmelerde kullanılan endüstriyel buz makinesi modelleri ise çok fazla miktarda buz yaptığı için buz yapma süreleri ev tipi buz makinelerine göre daha fazladır. Sanayi tipi buz yapma makinelerinde buz yapma süresini belirleyen makinenin gücü olduğu kadar buz haznesinin de büyüklüğüdür. Bu hazneler 20 kilogramdan 800 kilograma kadar değişen büyüklüklerde olduğundan buz yapma süresi de makineden makineye farklılık gösterir. Örneğin Granül buz yapma makinelerinden biri olan Brema buz makinesi bazı modellerinde 24 saatte 440 kilogram buz yaparken Brema küp buz makineleri 24 saatte 95 kilogram buz yapabilir. Bu da buz yapma süresi ve miktarı buz makinesinin çeşitlerine ve çalışma prensiplerine göre değiştiğinin göstergesidir.

Buz Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tüm elektrik ile çalışan cihazlar gibi buz makineleri de temizlenirken elektrikten ayrılmalıdır. Buz makinesinin haznesindeki bütün buzlar çıkarılmadan temizleme işlemine başlanmamalı ve makinenin kabloları temizlik esnasında su ile temas ettirilmemelidir. Makinenin içi hijyenik hale getirilmeden tekrar buz yapmak uygun değildir. Buz makinelerinin yüzeyi en az haftada bir olmak üzere düzenli şekilde dezenfektanlarla silinmelidir. Altı ayda bir de buz makinesi kireç temizleyicilerle temizlenmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.