x
Sıralama seçin
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Barista Ekipmanları ve Malzemeleri

Günümüzde kahve içmek bir tutku olduğu kadar bir kültür halini de almış durumda. Kahve kültüründe aranan ise kahvenin lezzetidir. İçenlerin damaklarında unutulmayacak, leziz bir kahve tadı bırakmak ise baristaların işi. Endüstriyel filtre kahve makineleri, instant kahve makineleri ve latte art makineleri gibi barista malzemeleri de olmadan profesyonel bir kahve yapımına imza atmak mümkün değil. Yani kahvenin tadına varmak sadece baristanın marifetinde gizli olamaz. Kahvede enfes tada ulaşmanın yolu kaliteli barista aletleri kullanmaktan da geçer.

Barista Ekipmanları Nelerdir?

En iyi kahveleri yapmak için barista ekipmanlarına kullanmanız şarttır. Bu ekipmanlar, kullanım amaçlarına göre farklılık gösterseler de bir araya geldiklerinde kusursuz sonuç almanız için gereklidir. Barista ekipmanları; tamper, tamper matı, pitcher yani süt potu, süt termometresi, filtre kahve filtre kağıdı, kahve ölçme kaşığı olarak da bilinen barista kaşığı, barista kettle, çelik shaker, kahve tartısı, barista kalemi, kahve değirmeni, barista bezi, kokteyl süzgeci ya da diğer adı ile bar süzgeci ve posa tablası ile daha pek çok farklı ürünü kapsamaktadır.

Kahve Değirmeni

Barista malzemeleri arasında ilk akla gelen ürünler kahve değirmenleridir. Kahve değirmenleri kahve çekirdeklerinin öğütülmesini sağlayan ekipmanladır. Kahve değirmenleri olmadan kahveler çekilemez. Kahve makineleri ve barista ekipmanları içinde yer alan bu değirmenlerin çeşitlerine göre Türk kahvesi ve Espresso gibi her tür kahvenin öğütülmesi mümkündür. 

Tamper

Tamper, barista malzemeleri içinde olmazsa olmazların başında gelir. En çok kullanılan barista aletleri arasında yer alan tamper öğütülmüş kahveyi eşit basınç uygulayıp sıkıştırmak ve düzgün bir yüzeye sahip olmasını sağlamak için kullanılır. Tamper sayesinde filtre kahvenin tadını en iyi şekilde alabilmek mümkündür. Öğütülmüş kahvenin sıkıştırılmasına yarayan bu ekipmanın alt yüzeyi genellikle paslanmaz çelik gibi ağır ve kaliteli malzemelerden üretilir. Elle tutulan üst kısımlar ise ergonomik kullanım sağlayacak çeşitli materyallerde yapılır. Tamperların pek çok farklı çeşidi piyasada bulunaktadır. Bu ekipmanların göze çarpan ilk farkı şekilleridir. Bazı tamperlar mührü andıracak şekilde tutma yeri bulunan ve alt kısmı kahveyi sıkıştıracak biçimde dizayn edilen modellerdir. Makaron şeklindeki tamperlar ise tam yuvarlak dizayn edilir ve bu ürünlere avuç için (palm) düzleştiriciler de denir. Tamper çeşitlerinde en çok tercih edilen markalar Motta ve Epinoks olmaktadır. Motta tamper modellerinde makaron ve tutma kısmı bulunan çeşitler mevcuttur. Bir İtalyan şirketi olan Motta yarım aşıra yakın bir süredir tamper üretmekte ve ürünlerini kusursuz bir işçilikle baristalara sunmaktadır. Epinoks tamper çeşitleri ise filtre kahveyi sıkıştırmak ve kahvenin enfes tadına tam olarak ulaşmak için ideal ekipmanlardır.


Tamper Matı Nedir?

Öğütülmüş kahveyi sıkıştırmak ve pürüzsüz bir yüzeye kavuşmasını sağlamak için kullanılan tamperlar tek başlarına işlev göremezler. Tamperın kahveye yaptığı basıncı tam olarak karşılamak için tamper matı denilen barista ekipmanlarına da ihtiyaç vardır. Genellikle silikon ya da kauçuk malzemelerden üretilen tamper matları stand şeklinde üretildiği gibi tekli ve belli bir derinliği olan kaplar biçiminde de tasarlanabilir. Tamper matının ana görevi içine yerleştirilen kahvenin tamperın yukarıdan uyguladığı baskıya direnmesini önlemek ve kahvenin iyice sıkıştırılmasını sağlamaktır.


Süt Potu Nedir?

Pitcher adı verilen süt potları bir çeşit çelik sürahiyi andıran ürünlerdir. Barista aletleri içinde en önemlilerinden biri olan ve çelik sütlük diye de anılan pitcher süt potu modelleri farklı boyutlarda piyasada bulunur. Bu ürünlerin ağzı adeta bir cezve gibi çıkıntılı olur. Süt potlarının bu ağız yapısı sütü dökmeden kahveye katmanızı sağlar. Tümüyle metal olan pitcher süt potları sütü istediğiniz kıvam ve ısıda köpürtmenizi sağlayan aparatlardır. Bu ürünlerde tavsiye edilen markalar Motta süt potu ile Epinox süt potu olmaktadır. Ayrıca Escobarista markasına ait süt potlarını da tercih edebilirsiniz.

Barista ve Kokteyl Kaşığı

Barista kaşığı ya da kokteyl kaşığı adı ile bilinen bu ürünler ölçülü bir şekilde kahve yapmak ve kahvenin gerektiği oranda kullanılmasını sağlamak için ideal barista ekipmanlarındandır. Kolay temizlenen yapısı ve paslanmaz çelik gibi dayanıklı materyallerden üretilmesi sayesinde usun yıllar kullanılabilen bu ürünler dijital modelleriyle de piyasada mevcuttur.

Süt Termometresi

Barista ekipmanları içinde diğer malzemeler gibi süt termometreleri de önemli işlevleri yerine getiren aletlerdir. Süt içeren kahvelerin yapımında rol olan süt termometreleri sütün ideal sıcaklıkta olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Zira sütün pişirilme sonundaki derecesi kahvenin tadını etkilemesi açısından önemli olduğu gibi süt içindeki minerallerin değerlerinin de korunmasını sağlar. Kahvenin içine koyulacak süt 70 derecenin üzerinde ise süt yanar ve sütün tadı bozulduğu gibi sağlık açısından da riskleri beraberinde getirir. Sütün ideal sıcaklıkta olması görsel açıdan da önem arz eder. Bu nedenle her barista mutlaka süt termometresi kullanır.

Filtre Kahve Kağıtları

Filtre kahvelerin demlenmesi için kullanılan filtre kahve kağıtları, süzme işlemi için gereklidir. Filtre kahve kağıtları sayesinde bu kağıtlar içine yerleştirdiğiniz öğütülmüş filtre kahve tortudan ayrılıp filtrelenmiş olur. Kahve kağıtları kalınlıklarına ve boyutlarına göre çeşitlenir. Filtre kahve kağıtlarının boyutları kullanacağınız makineye uygun şekilde tasarlanır. Kâğıdın kalınlığı ise doğrudan kahvenin tadını etkiler. Kalın filtre kahve kağıtları kahvenin daha yoğun bir tada sahip olmasını sağlar. İnce kağıtlarla demlenen filtre kahve ise hafif bir içim elde etmede idealdir.  

Kahve Tartısı

Kahvenin tadının kusursuz olması için doğru ölçüleri kullanmanız gerekir. Bu da hassas kahve tartıları ile mümkündür. Kahve yaparken ne kadar kahve ve ne kadar su kullanacağınız barista kahve tartıları ile ölçülüp belirlenebilir. Bu ölçüm aletleri sayesinde her seferinde aynı kahve tadına erişebilirsiniz.

Barista Kalemi

Barist malzemelerinden bir olan barista kalemleri, Latte sanatını yapmak için birebirdir. Kahve üzerine şekil çizmenizi sağlayan barista kalemleri kusursuz sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Estetik bir sunum için kullanılan barista kalemleri ile detayları atlamadan müşterilerinize şık bir kahve ikram edebilirsiniz.

Barista Bezi

Bir baristanın kahve yapabilmesi için tüm aparat ve aletlerin yanında temizlik ekipmanlarına da ihtiyacı vardır. Bunun için mutlaka barista bezi de kullanılmalıdır. Barista bezi kahve bardağına ve altlıklara sıçrayan kahvelerin anında silinerek müşteriye temiz şekilde bir sunum yapılmasını sağlar.

Barista Ekipmanları Alırken Hangi Markaların Ürünleri Tercih Edilmelidir?

Barista olmak bir sanattır ve bu sanat uygun materyallerle yapılmalıdır. Kaliteli ve enfes tadı olan bir kahve yapmak için en iyi markaların barista aletleri tercih edilmelidir. Barista malzemelerinde en çok tavsiye edilen markalar ve ürünleri sizler için derledik.

Motta – Motta Süt Potu, Motta Kahve Düzleştirici, Motta Kokteyl Kaşığı, Motta Süt Termometresi, Motta Shaker, Motta Tamper, Motta Tamper Matı, Motta Tamper Standı ve Motta Kahve Posası Tutucu

Epinox – Epinox Barista Kettle, Epinox çelik sütlük, Epinox süt potu, Epinox kokteyl süzgeci, Epinox Shaker, Epinox posa tablası, Epinox tamper, Epinox tamper matı.

Escobarista – Escobarista süt potu.

Bravilor Bonomat – Cam Kahve Potu

Bu markaların ürünleri dışında aradığınız Cafflano, Jeofrex, Konchero, La Cimbali, Lösberg ve Vitamix gibi markaların tüm barista ekipmanlarına Cafe Mutfak’tan sahip olabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.